Матриця - робоча область монітора, від типу якої суттєво залежить якість картинки: чи будуть втомлюватись ваші очі, чи помітить дизайнер невідповідність кольоропередачі, чи зможете ви вчасно зреагувати на виклик в динамічній комп'ютерній баталії.
Існує декілька різних типів матриць моніторів.
TFT TN + fіlm (Twіsted Nematіc + fіlm) - самий старий і недорогий у виробництві тип матриць. Характеризується мінімальним часом відгуку, відносно скромною передачею кольорів, невеликими кутами огляду з помітним викривленням кольорів при зміні кута спостереження (особливо по вертикалі), а також невисокою контрастністю. Втім, технології не стоять на місці, і вади в зображеннях сучасних TN-матриць можна виявити тільки спеціально відшукуючи їх.
LCD-монітори з матрицями типу TN добре підходять для роботи в Інтернеті, з офісними програмами, переважно текстовими, для динамічних 3D-ігор ("шутери", симулятори), перегляду фільмів. Для роботи с графікою краще вибирати монітори с більш дорогими матрицями — деякі кольори на TN Ви не зможете побачити ніколи. Монітори на цій матриці радять купувати тільки в тому випадку, якщо вона дійсно відповідає вашим потребам або якщо ви дуже жорстко обмежені бюджетом.
Горизонтальні кути огляду таких матриць до 130-150 градусів. Вертикальні кути мають значно гірші показники і при відхиленні на 20 градусів кольори починають спотворюватись.
MVA (Multi-domain Vertical Alignment) та PVA (Patterned Vertical Alignment) — знаходиться по середині між TN та IPS. Найчастіше ці технології поєднують за назвою xVA.
Є золотою серединою між першими двома. Має краще співвідношення ціни і якості. Завдяки останнім розробкам за часом відгуку ці матриці наближаються до TN-матриц, але при цьому якість передачі зображення набагато вище. Правда, не така висока, як в ІPS-матрицах. Завдяки гарній контрастності ці монітори будуть хорошим вибором для роботи з текстом, креслярською графікою або в якості домашньої "робочої конячки".
ІPS (Іn-Plane Swіtchіng) - відрізняються найкращою передачею кольору, забезпечують найкращу (по сучасних мірках) контрастність, кути огляду понад 170° (практично без видимих викривлень кольорів при зменшенні кута спостереження, причому як по горизонталі, так і по вертикалі).
PLS матриця є практично ідентина IPS. Фахівці не відрізняють їх навіть при розгляданні під мікроскопом. Вирішальним фактором в виборі між цими технологіями є тільки ціна.
Є ідеальним рішенням для дизайнерів і людей, що серйозно працюють із графікою. Відображення чорного кольору є близьким до ідеалу. В останніх моделях була зменшена швидкість реакції, що ще сильніше наблизило ІPS-матрицу по цьому параметру до TN-матриц.
На сьогоднішній день існує кілька модифікацій даного напрямку. Із серйозних мінусів можна назвати тільки вищу ціну (в порівнянні з TN) - за якість доводиться платити. Виходячи із цього монітори з ІPS матрицями позиціонуються, в основному, для професійної роботи із графікою або як престижні моделі для домашнього використання.
Найновіші матриці з ідеальними параметрами.
Технологія OLED (Organic Light-Emitting Diode) використовує органічні світлодіоди для виготовлення матриць. Головною відмінністю таких дисплеїв від попередників IPS є відсутність зовнішньої підсвітки. Органічні світлодіоди самостійно випромінюють світло при подачі на них живлення. Тому OLED матриці мають плівкову структуру, розташовану між двома провідниками. Контрасність в цих матрицях дорівнює безмежності. Поняття чорного кольору відсутнє, тому що світлодіоди просто не працюють при відображенні чорного кольору.
Втім, технологія OLED не є ідеальною. Виготовлення таких дисплеїв є значно дорожчою ніж технологія виготовлення IPS. Кожен світлодіод випромінює світло, має обмежений ресурс і з часом може вигоріти. Синій колір випромінюється яскравіше ніж червоний та зелений. З кожним роком фахівці вносять додаткоцу функціональність, щоб позбутись цих вад.
QLED (Quantum-dot Light-Emitting Diode – світлодіод на квантових точках) - технологія, яку запатентувала корпорація Samsung. Суть технології полягає в тому, що зовнішня підсвітка (така як у TFT) "б'є" світлом по мікрокристалам - квантовим часткам з еффектом підсвічування, які напилені на екран. На виході отримуємо яскраві та насичені натуральні кольори. Це одна з найдорожчих у виготовленні технологій.
Відображення чорного кольору в QLED на рівні TFT. У топових QLED ця проблема вирішується розділенням дисплею на окремі блоки. В кожному блоці підсвітка просто вимикається, коли потрібно передати чорний колір, використовуючи ефект локального затемнення.
У найдорожчих моделях QLED максимальна яскравість може досягати від 2000 до 4000 кд / м2. На таких екранах можна транслювати зображення в стандарті HDR10+
Якщо у Вас вийшла з ладу матриця ноутбука, ми проводимо її заміну в нашому магазині. Більш докладно тут.