Повертаємо втрачену працездатність вашим пристроям

SSD диски: переваги та недоліки

Корисна інформація від фахівців

За останні роки популярність твердотільних дисків SSD (solid-state drive) тільки зростає, ціна на них постійно падає. В деяких випадках SSD вже повністю замінюють механічні HDD.

Переважно, навіть самі повільні з них читають та записують дані в рази швидше, ніж звичайні жорсткі диски. Відбувається повільніше тільки процес видалення файлів.

Накопичувачі SSD складаються з контролера та мікросхем пам'яті, при цьому накопичувач не містить рухомих частин, на відміну від класичних вінчестерів.

Так як ціна на SSD стрімко падає, то достатньо швидко вони отримали широке застосування в настільних комп'ютерах та ноутбуках, і в найближчі роки витіснять класичні жорсткі диски HDD взагалі.

Останні дослідження показують, що ресурс роботи SSD від 12 до 50 років. При таких результатах Ви скоріше купите новий диск з більшою ємністю, ніж дочекаєтеся, поки SSD зламається, так як на старому банально не буде вистачати місця -:).

Переваги SSD

Швидкість

В декілька разів швидше запуск від включення до переходу в робочий стан, оскільки немає потреби в розкручуванні шпинделя, який є у HDD.

Випадковий доступ до даних є на порядок швидший ніж у HDD, так як не потрібно пересувати блок головок. Наслідок — швидкий запуск системи та програм.

Продуктивність SSD практично постійна й однакова по всьому об'єму зберігання даних. Подібне пояснюється постійним часом доступу пошуку й незначним впливом фрагментації на продуктивність.

На відміну від HDD, які навіть не можуть повністю розкрити потенціал SATA ІІ - SATA ІІІ (500-600Mb/s), швидкість SSD дисків саме обмежує саме цей інтерфейс. Тобто, якби не обмеження у пропускній здатності 6Gb/s на SATA ІІІ, SSD могли б працювати ще швидше. Тому SSD можна підключити до комп'ютера по шині PCI-Express, швидкість якої сягає 800Mb/s для PCI 2.0 та 3000Mb/s для PCI 3.0. Для цього використовується форм-фактор M.2.

Тиша

Будь-який HDD-накопичувач при наявності навантаження на пластини починає подавати ознаки життя у вигляді шуму й потріскувань, в деяких випадках цей шум просто жахливий, особливо в ночі для тих, хто любить тишу та спокій. SSD так робити не може, тому Ваш комп'ютер буде працювати на порядок тихіше.

Надійність та міцність

Висока механічна надійність - відсутність частин, що рухаються, повністю усуває ймовірність відмови через поломку механіки. SSD мають широкий діапазон робочих температур, включаючи дуже високі, при яких HDD просто не зміг би працювати. Для SSD не страшні перевантаження та вібрації.

Електроспоживання

Більш низьке електроспоживання (і отже, тепловиділення) для SSD невеликих обсягів (SATA).

Габарити

Відносно мала вага й розміри.

Недоліки SSD

Раптова "смерть"

До основного недоліку SSD дисків можна віднести раптову смерть контролера. Вчора SSD працював ідеально, а сьогодні він повністю відмовив. Диск не реагує взагалі. При таких обставинах "витягнути" важливу приватну інформацію можливо тільки в сервісному центрі, так як накопичувач ніяк не бачиться комп'ютером ні в системі ні в BIOS. Добре, що це відбувається вкрай рідко.

Також до недоліків можна віднести "злітання" прошивки контроллера - SSD бачиться комп'ютером (наприклад, як SATAFIRM S11), показує нульовий або повний об'єм диску, але не форматується. Такий недолік ще можна виправити.

Більша уразливість до ряду негативних факторів:

  • раптове відключення електроспоживання
  • магнітні поля
  • статична електрика

Охолодження

Для топових SSD великих об'ємів M.2 з потужними двохядерними (або більше) контроллерами бажано подумати про хорошу систему охолодження (радіатори, кулери). Їх температура може сягати 75 градусів. При такій температурі починається тротлінг - зниження швидкості запису та читання.

Повільне стирання

Повільне стирання інформації, яке випливає з особливостей будови Flash-пам'яті, хоча при сьогоднішніх швидкостях це малопомітно.

Висновок

SSD диски - досить цікава штука на сьогодні. Використовуючи невеликий за розміром SSD (240 - 500 Гб) для завантаження системи та програмного забезпечення в парі, наприклад, з вінчестером 1000Гб - 4000ГБ і більше (сховище для частого запису/перезапису/стирання інформації ), можна досягти досить великого приросту в швидкодії.

Найкраща сумісність на сьогодні є тільки у Windows 7 і вище. З Windows XP виникає ряд проблем, хоча при правильному налаштуванні працювати так само буде ідеально.

Порада: використовуйте SSD суто для операційної системи та встановлення програм, ігор. Всю важливу інформацію (фото, відео, документи), бажано, як і раніше, зберігати на класичних HDD.